Johan Larsson Paulin, 16331707 (aged 73 years)

Name
Johan Larsson /Paulin/
Surname
Paulin
Given names
Johan Larsson
Also known as
geadelt Olivecrantz
Birth
Death of a father
Death of a sister
May 30, 1652 (aged 18 years)
Burial of a sister
Death of a mother
1652 (aged 18 years)
Marriage
Death of a wife
Death
Family with parents
father
Gothus, Laurentius
15651646
Birth: November 20, 1565Schweden
Death: November 29, 1646Schweden
mother
Marriage MarriageJune 23, 1624
sister
1652
Death: May 30, 1652
himself
16331707
Birth: August 1, 1633 67 Schweden
Death: January 10, 1707Schweden
Family with Brita Björnklou
himself
16331707
Birth: August 1, 1633 67 Schweden
Death: January 10, 1707Schweden
wife
16421675
Birth: January 14, 1642 34 18
Death: May 2, 1675Schweden
Marriage MarriageJuly 21, 1659Frankfurt, Stadt Frankfurt am Main, Hessen, Deutschland
Note

Johan Larsson Paulin, adlad Olivecrantz, (son av Laurentius Paulinus Gothus), till Ulvhäll (Olivehäll) i Strängnäs landsförsaml och Hovmantorp i Hovmantorps sn; född 1633-08-01 i Strängnäs; gymnasist i Strängnäs och student i Uppsala; adlad jämte sina båda äldsta systrar Anna och Catharina 1654-05-10 för sin faders förtjänster; aktuarie i kungliga kansliet 1654; legationssekreterare med svenska legaterna, greve Nils Brahe och Mattias Björnklou till kejsarvalet i Frankfurt am Main 1658-05-11; legationssekreterare hos Björnklou, då denne 1659 gick som ambassadör till Frankrike; legat till Gottorp 1661-06-20; revisionssekreterare 1662-07-19; statssekreterare 1665-09-26; häradshövding i N och S Vedbo härader i Småland 1673-05-29; kansliråd och vice hovkansler 1674-09-22; jämte riksrådet, greve Bengt Oxenstierna ambassadör till fredsverket i Nijmegen 1676; ståthållare i Reval 1680-07-01; drottning Kristinas guvernör över hennes underhållsländer 1681-10-25; hennes lagman på Gotland 1682-01-24; hennes råd och generalguvernör s å 7/8; † 1707-01-10 i Stockholm och slöt ätten på svärdssidan samt begr s å 2/4 i Riddarholmskyrkan, varpå hans lik nedsattes i Olivecrantzska gravkoret i Strängnäs domkyrka, där hans vapen ses samt ett präktigt epitafium av marmor. Gift 1659-07-21 i Frankfurt am Main med Brita Björnklou, , född 1642-01-14 på Lundby i Vansö sn, † 1675-05-02 i Stockholm och begr s å 1/8, dotter av riksrådet Mattias Björnklou och Margareta Wallenstedt. Av parets barn fick endast döttrarna leva, och efter ytterligare en generation hade hela denna släktgren dött ut.

Barn:
Margareta Olivecrantz, född 1662-10, † barn.
Anna Brita Olivecrantz, född 1664-03-14 i Stockholm, † i barnsäng 1689-05-14 i Zeeren i Bremen och blev begr i klosterkyrkan där s å 26/9. Gift 1681 med sin kusin, överintendenten Carl Cantersten </genealogi/Cantersten_nr_370>, född 1651.
Margareta Catharina Olivecrantz, född tvilling 1666-03-14, † 1717-04 på Olivehäll "ej rätt klok på slutet", samt begravd i familjegraven i Strängnäs domkyrka. Gift med landshövdingen Jakob Bure, † 1709.
Maria Olivecrantz, född tvilling 1666-03-14, † ogift 1718-04-02.
Judit Johanna Olivecrantz, född 1667-10-01 i Stockholm, † barnlös 1725-04-01 på Olivehäll och begr s å 29/9 i familjegraven i Strängnäs domkyrka. Gift 1722-03-16 i Strängnäs med majoren vid Västmanlands reg Adolf Magnus von Stauden, natural svensk adelsman 1733-05-04, men inte introd, född 1686, † 1739-01-14 i Finland.
Mattias Olivecrantz, född 1669-03-13 i Stockholm, † s å 24/5 och begravd i Strängnäs domkyrka.
Eva Sofia Olivecrantz, född 1670-04, † 1733-04-15 i Stockholm och begr i Strängnäs, den sista med namnet. Gift 1692-09-05 med kungliga rådet Nils Eosander, adlad friherre och greve Lillieroot, född 1636, † 1705.
Lorentz Olivecrantz, född 1671-10 i Stockholm, † 1672-02.

Source citation
Source citation